Panel s ministrem pro evropské záležitosti Martinem Dvořákem a německou státní ministryní pro Evropu a klima Annou Lührmann
Ministr Dvořák: Evropská unie musí spolupracovat nejen vojensky, ale bránit se i kyberútokům z Ruska. Rozšíření Unie považuji za klíčové.
Druhý den konference Prague European Summit 2024 v Černínském paláci otevřel projevem ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák. Jako zásadní zmínil rozšíření Evropské unie. „Musíme si uvědomit, že rozšíření EU, naše obrana a bezpečnost a současné středoevropské postavení jsou vzájemně propojeny,“ uvedl.
Připomněl také zdlouhavý proces přistoupení, který potkal země západního Balkánu. „Regionu nebyl věnován takový důraz, jaký by si zasloužil, protože jeho integrace se nezdála být naléhavá. Postup na cestě k přistoupení byl léta pomalý, ne-li stagnující. Nejsem naivní, abych si myslel, že to způsobila jen naše nedbalost,“ doplnil ministr.
Ministr Dvořák se dotkl také rostoucího radikalismu a populismu v Evropě, který ukázaly nedávné volby. Podle něj by nebylo moudré to přehlížet, ale naslouchat těm s odlišnými názory. „To však neznamená legitimizovat objektivní zlo, jehož cílem je zničit náš demokratický svět,“ vysvětlil. V tomto kontextu ministr pro evropské záležitosti zdůraznil také nutnost evropské spolupráce, a to nejen vojenské. „Evropská unie a NATO jsou pro tuto spolupráci zásadní platformou, která poskytuje strukturu a podporu nezbytnou k obraně našich společných hodnot a zájmů. Vojenská síla však není jedinou oblastí, kde musíme zvýšit naše úsilí v oblasti bezpečnosti. Musíme také chránit naše kritické infrastruktury a bojovat proti šíření dezinformací a kybernetických hrozeb. Pokusy Ruska destabilizovat naše společnosti, zejména v zemích střední a východní Evropy, těmito prostředky jsou stejně nebezpečné jako vojenská agrese,“ uzavřel Dvořák.
Navazujícího panelu, který se zabýval oživením politiky rozšíření Evropské unie, se spolu s Dvořákem účastnila také německá státní ministryně Anna Lührmann. „Musíme zajistit, aby větší Evropská unie byla také silnější Evropská unie. Rozšíření je předpokladem stability, ale aby fungovalo, musí být mezi členskými státy shoda,“ dodala. Podle ní jednomyslnost musí jít zároveň ruku v ruce s úctou k evropským hodnotám.
Debata hostů panelu se zaměřila také na podporu Ukrajiny. Lührmann si uvědomuje, že pokud chtějí země EU pokračovat v podpoře Ukrajiny, musí politici v jednotlivých státech svým občanům i nadále vysvětlovat, že tato podpora je i v jejich zájmu. „Pokud nebudeme mít podporu veřejnosti v našich zemích, pak se podpora Ukrajiny stane problematickou. A Rusko to ví,“ upřesnila.
Mezinárodní konference Prague European Summit se v Černínském paláci věnuje diskusi o prioritách pro Evropskou unii v následujících pěti letech po volbách do Evropského parlamentu, a to konkrétně v oblasti další podpory Ukrajiny, bezpečnosti a nové strategie směrem k Rusku nebo v ekonomických tématech jako je posilování evropské konkurenceschopnosti, budoucnost mezinárodního obchodu nebo energetická bezpečnost.
Konference patří mezi největší mezinárodní konference v Česku zaměřené na zahraničně-politická témata. Organizátory jsou Institut pro evropskou politiku EUROPEUM a Ústav mezinárodních vztahů, a to ve spolupráci s Ministerstvem zahraničních věcí ČR a za podpory Zastoupení Evropské komise a Nadace Hannse Seidela. Záštitu nad akcí převzali prezident republiky Petr Pavel, Úřad vlády ČR a ministr pro evropské záležitosti, Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR a Svaz průmyslu a dopravy ČR.
Kontakt pro média:
ANNA ROZSYPAL PAJEROVÁ
apajerova@praguesummit.eu, tel. +420 732 468 753