Slovenská hlava státu Zuzana Čaputová se na závěr svého mandátu jako čestný host zúčastní jubilejního 10. ročníku mezinárodní konference Prague European Summit. Akce se koná ve dnech 13. a 14. června v prostorách Černínského paláce v Praze. Prezidentka Čaputová na konferenci vystoupí ve čtvrtek 13. června v dopoledních hodinách s projevem, ve kterém nastíní svou vizi pro další směřování Evropy. 

“Zuzana Čaputová na Slovensku působila kromě jiného jako zásadní společenský svorník v nelehkých dobách po vraždě Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové nebo po střelbě v bratislavském klubu Tepláreň a sehrála klíčovou roli po ruské invazi na Ukrajinu v zajištění jednoznačné podpory napadené země nejen ze strany Slovenska, ale také v širším regionu střední Evropy. Na konferenci se tematicky budeme věnovat právě tomu, jak by se dále podpora Ukrajiny ze strany Evropy měla po eurovolbách vyvíjet. Těší nás, že paní prezidentka do diskuse přispěje svými bohatými zkušenostmi,” uvedl Martin Vokálek, výkonný ředitel Institutu pro evropskou politiku EUROPEUM. 

“Jsme velice rádi, že nás svou přítomností Zuzana Čaputová poctí na své vůbec poslední zahraniční návštěvě ve funkci, pro kterou si symbolicky vybrala Českou republiku. Její vystoupení bude o to důležitější, že nedávný politický vývoj na Slovensku znejistil Ukrajinu i naše nejbližší spojence a vyvolal obavu, zda podobný trend odvratu od dosavadní jednoznačné podpory Ukrajiny nebudou následovat i další evropské země. Pohled Zuzany Čaputové proto bude cenným příspěvkem do debaty, které se na konferenci budou účastnit i hosté z Ukrajiny,” dodal ředitel Ústavu mezinárodních vztahů Mats Braun. 

Prague European Summit patří mezi největší mezinárodní konference v České republice zaměřené na aktuální evropské otázky. Letošní 10. ročník se v kontextu výsledku voleb do Evropského parlamentu zaměří na politické priority příští Evropské komise v nejbližších letech. Tematicky půjde o oblasti další podpory Ukrajiny a její evropské perspektivy, nastavení nové strategie směrem k Rusku a bezpečnosti, podpory evropské konkurenceschopnosti a energetické nezávislosti a roli Evropy jako globálního hráče. 

Organizátory konference jsou Institut pro Evropskou politiku EUROPEUM a Ústav mezinárodních vztahů ve spolupráci s Ministerstvem zahraničních věcí ČR a za podpory Zastoupení Evropské komise a Nadace Hannse Seidela. Záštitu nad akcí převzali prezident republiky Petr Pavel, Úřad vlády ČR a ministr pro evropské záležitosti, Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR a Svaz průmyslu a dopravy ČR.  

Sledujte náš Instagram, Twitter a Facebook, ať vám neuniknou nejnovější informace o Prague European Summit. Pro účast na konferenci se registrujte zde: https://bit.ly/PES2024registration 

Kontakt pro média:  

ANNA ROZSYPAL PAJEROVÁ
apajerova@praguesummit.eu
+420 732 468 753